Tih in zmogljiv sesalnik za nohte – kaj je dobro vedeti
Zdravje kozmetičark in strank v kozmetičnih salonih mora biti, poleg kvalitetno opravljenih storitev, ena od najpomembnejših prioritet za vodenje uspešnega salona. Tih sesalnik prahu za nohte nas med delom ščiti pred vdihavanjem nezaželenega prahu in poskrbi, da se ta čim manj raznese po prostoru – o tem si lahko več preberete v blogu, kjer smo predstavili pomembnost sesalnika za nohte za naše zdravje.
Poleg varovanja naših dihal in preprečevanja nastanka respiratornih obolenj, ki lahko ob dolgotrajnejšem vdihovanju prahu privedejo tudi do kroničnih obolenj, je pomembno tudi, da poskrbimo za zaščito našega sluha.
Priporočeni izdelki iz naše ponudbe:
Na trgu je na voljo veliko različnih sesalnikov prahu za nohte, zato se je pogosto težko odločiti za pravega. V naši ponudbi najdete sesalnike proizvajalca Ülka, ki ponuja najboljše razmerje med ceno in kvaliteto za kozmetične salone, ki se trudijo vzdrževati nivo storitev in zdravje strank ter zaposlenih na najvišjem nivoju.
V tem članku bomo odgovorili na naslednja vprašanja:

Kako slišimo?
Slušni organ je zelo natančno in prefinjeno zgrajen. Razlikuje zelo veliko različnih tonov in šumov. Ker bobnič z leti postaja vse bolj tog, slišna frekvenca ljudi s starostjo pojenja.
Zvočno valovanje sprejemamo z uhljem. Zvočni valovi potujejo po sluhovodu do bobniča, ki se zaniha. To nihanje se prenese na slušne koščice. Ko se stremence zatrese, zavalovi tekočina po zgornjem hodniku proti vrhu polža, po spodnjem pa se valovanje umiri. Kladivce porine nakovalce, nato nakovalce zaniha, stremence in stremence zaniha ovalno okence, ki meji na polža.
Priporočeni izdelki iz naše ponudbe:
Notranjost polža je pregrajena z dvema membranama in napolnjena s posebno tekočino. Na eni izmed notranjih membran polža ležijo slušne čutnice z dlačicami. Nihanje ovalnega okenca zavalovi tekočino, s katero je napolnjen polž. Ko zavalovi tekočina v polžu, zaniha tudi membrana, na kateri so slušne čutnice.
Nihanje zaznajo dlačice in dražljaj prenesejo na čutilna živčna vlakna. Po njih potuje informacija do središča za sluh v velikih možganih. Možgani te informacije spremenijo v občutek zaznavanja tonov in melodije, govora in drugih zvokov. Z ušesi torej poslušamo, z možgani pa slišimo. Šele ko možgani dobijo obvestilo iz ušes, se zvoka zavemo.

Kaj je hrup in kako ga merimo?
Vsak nezaželen neharmoničen zvok, zlasti preglasen, imenujemo hrup. Glavni povzročitelji hrupa so motorna vozila (avtomobili, motorni vlaki, letala in delovni stroji), pa tudi glasna glasba, glasno govorjenje, kričanje skupine ljudi.
Pomembno je razlikovati med različnimi vrstami hrupa v zgradbah, tako ločimo odmevni hrup, hrup po zraku, udarni hrup, strukturalni hrup, strukturni hrup in hrup obratovalne opreme.

Jakost hrupa merimo v enotah, imenovanih decibeli. Hrup se povečuje tudi zaradi t. i. Lombardovega efekta, pri katerem govorec v hrupnem okolju poveča svojo glasnost, da bi ga ostali bolje razumeli. Glasnost zvoka merijo tako, da izmerijo električni potencial, ki se sprosti v slušnem živcu oz. v slušnem centru velikih možganov.
Upoštevati moramo dejstvo, da močnejši kot je zvok, manj je uho nanj občutljivo; npr. če vpade zvok z dvakrat večjo gostoto na bobnič, uho ne sliši dvakrat močnejšega zvoka, ampak nekaj manj. Svetovna zdravstvena organizacija priporoča, naj bi hrup v življenjskem okolju človeka v letnem povprečju ne smel presegati 55 dB v dnevnem in 40 dB v nočnem času.
Kaj so decibeli in zakaj so pomembni
Decibeli (dB) so enota za merjenje glasnosti zvoka, ki se uporablja za izražanje razmerja med dvema fizikalnima veličinama, kot sta zvočna moč ali zvočni tlak. Decibel je desetina enote bel (B), ki je poimenovana po izumitelju Alexandru Grahamu Bellu.
Decibeli so pomembni, ker omogočajo merjenje glasnosti na logaritemski lestvici, kar pomeni, da vsak dodatnih 10 dB predstavlja desetkratno povečanje zvočnega pritiska.
Logaritemska lestvica decibelov
Decibeli se merijo logaritemsko, kar pomeni, da se glasnost povečuje eksponentno. Zvok pri 10 dB je 10-krat glasnejši od tišine (0 dB), zvok pri 20 dB pa kar 100-krat glasnejši. To je pomembno za razumevanje dejanske intenzivnosti zvoka.

Kako hrup vpliva na naš sluh
Dolgotrajno izpostavljanje hrupu lahko povzroči postopno izgubo sluha:
- Čutnice v polžu postanejo manj občutljive zaradi stalne izpostavljenosti hrupnemu okolju ali glasni glasbi
- Premočno vibriranje zvoka lahko nepopravljivo poškoduje čutnice ali upočasni njihovo obnavljanje.
- Nepopravljive poškodbe sluha se lahko pojavijo pri daljši izpostavljenosti zvoku nad 90 decibelov (dB)
- Na koncertih sodobne glasbe glasnost pogosto presega 120 dB, kar predstavlja veliko tveganje za poškodbe sluha
Pomembno je zavedanje o nevarnostih preglasnega zvoka in ustrezna zaščita sluha v hrupnih okoljih.
Hrup na delovnem mestu
Maksimalno dovoljene ravni hrupa za nemoteno delo pri posameznih vrstah delovnih opravil za delovno okolje (prirejeno po Pravilniku o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti hrupu pri delu, Uradni list RS, št. 17/06, 18/06, 43/11)[vir].
Vrsta delovnega opravila | Dopustna ekvivalentna raven hrupa na delovnem mestu v dB |
---|---|
Najzahtevnejše mentalno delo | 40 / 45 |
Pretežno mentalno delo, pri katerem je potrebna velika koncentracija in/ali ustvarjalno mišljenje ali so potrebne daljnosežne odločitve, sejne dvorane, pouk v šolah, zdravniški pregledi in posegi, znanstveno delo, raziskave, razvoj programov, zahtevnejša pisarniška dela, telefonske centrale | 45 / 55 |
Enostavna pisarniška in njim primerljiva dela - prodaja, zahtevna montaža in njej primerljiva pretežno fizična dela, zahtevno krmiljenje sistemov | 55 / 65 |
Manj zahtevno krmiljenje sistemov, manj zahtevna fizična dela, ki zahtevajo zbranost in pazljivost in njim podobna dela | 60 / 70 |
Pretežno rutinska fizična dela, ki zahtevajo slušno spremljanje okolja | 75 / 80 |
*Noseče ženske | 55 / 80 |
V salonih, kjer se uporabljajo naprave, kot so sesalniki prahu (npr. ÜLKA Bee), je pomembno upoštevati največje dopustne ravni hrupa, da se zagotovi udobno in varno delovno okolje. Po tabeli iz predpisa o hrupu so za enostavna pisarniška dela ali podobne dejavnosti dovoljene ravni hrupa do 65 dB(A), oziroma 55 dB(A) v bolj občutljivih okoljih, kar bi lahko veljalo za salone, kjer je potrebna koncentracija in komunikacija z strankami.
Naprava ÜLKA je zasnovana za uporabo v salonih in ponuja dodatne prednosti, kot so:
- Kompaktna in ergonomska oblika, ki omogoča tiho delovanje.
- Učinkovito čiščenje zraka, kar prispeva k higieni delovnega prostora.
- Enostavno vzdrževanje, saj je filter enostavno očistiti ali zamenjati.
Takšne naprave so primerne za salone, saj ne presegajo priporočenih ravni hrupa in hkrati izboljšujejo delovne pogoje.
Poškodbe ušesa
Poškodbe ušesa v osnovi delimo na prirojene in pridobljene. V nadaljevanju smo izpostavili nekaj pogostih predstavnikov za posamezno skupino.
Prirojene poškodbe
Prirojene poškodbe ušesa vključujejo:
- Odsotnost ušesnega polža
- Odsotnost zunanjega slušnega hodnika
Pridobljene poškodbe
Pridobljene poškodbe ušesa so raznovrstne in vključujejo:
- Ekcemi
- Ušesni čep zaradi strjevanja ušesnega masla
- Razjede
- Novotvorbe (izrastki)
- Vnetja ušesa
- Zraščenost slušne koščice
- Izguba sluha
- Poškodbe bobniča
Poškodbe bobniča lahko nastanejo zaradi močnih udarcev v glavo, glasnih pokov ali kričanja.
Posledice poškodb
Poškodbe notranjega ušesa so posebej pomembne, saj pogosto povzročajo motnje ravnotežja. Med resnejše bolezni ušes spada oglušelost.
Kateri tih sesalnik za nohte izbrati?
Na trgu lahko najdemo veliko različnih sesalcev za sesanje prahu, ki nastane ob izvajanju manikure oz. pedikure. Sesalniki se med seboj razlikujejo po sesalni moči, glasnosti, načinu “shranjevanja” prahu (vrečka/posoda) in tudi po ceni.
V naši trgovini najdete sesalnike Ülka, ki predstavljajo najboljše razmerje med kakovostjo in ceno za profesionalne kozmetične salone. So estetski, tihi in zmogljivi ter imajo kar 5 letno garancijo, kar zagotavlja brezskrbnost pri uporabi.
Zakaj izbrati sesalnik Ülka Premium?
- Tiho delovanje – samo 55dB
- Kvalitetni materiali – kovinska rešetka in ohišje iz udarno odporne plastike
- Dolga življenjska doba – 50.000 ur neprekinjenega delovanja, kar je enako 6 letom
- Učinkovito čiščenje – vgrajen HEPA filter
- Garancija – kar 5-letna garancija
Povzetek
Hrup je eden pomembnih kazalcev kakovosti življenja – več kot ga je, nižja je kakovost življenja. Zaradi prekomernega hrupa smo neprestano pod stresom, temu primerno pa sledijo tudi posledice, ki se izražajo v slabši koncentraciji, zmanjša pa se tudi storilnost posameznika. Dolgotrajnejša izpostavljenost hrupu vpliva na celostno psihosocialno počutje in zdravje človeka, med drugim na stanje slušnega organa, srčni in hormonalni sistem, človekovo spanje ter njegovo razpoloženje.
V kozmetičnem salonu smo pri izvajanju manikure in pedikure izpostavljeni različnim zvokom. Skozi pogovor z našimi strankami med opravljanjem storitev želimo vzpostaviti čim bolj sproščeno okolje za nas in naše stranke. Prijeten pogovor pa lahko zmotijo zvoki (pre)glasnih naprav, zato je pomembno, da pri nakupu upoštevamo tudi ta faktor.
Sesalnika ÜLKA Bee in ÜLKA Premium iz naše ponudbe sta izredno tiha (oba pod 59dB), zato zagotovo ne bosta zmotila toka pogovora in povzročala napetosti zaradi brnenja ventilatorjev. Izdelana sta iz kvalitetnih materialov, z nakupom pa boste deležni kar 5-letne garancije na zadovoljstvo!