Pravilno odstranjevanje permanentnega laka z vaših nohtov
Manikura s permanentnim lakom je odlična alternativa klasičnemu lakiranju nohtov, v tem primeru poskrbimo za dolgo obstojno in sijočo barvo brez krušenja. Ob pravilni pripravi nohta, uporabi kakovostnih preparatov in pravilni tehniki nanosa bo permanentno lakiranje nekaj časa obstojno.
Za ohranjanje zdravih nohtov pa moramo poleg kvalitetnega nanosa poskrbeti tudi za pravilno odstranjevanje in nego. Pogledali si bomo kaj je pravzaprav permanentni lak, katere pripomočke potrebujemo za odstranjevanje, kakšen je pravilen postopek, ter v čem se razlikuje v primerjavi s klasičnim lakom in gelom. Odgovorili pa bomo tudi na najpogostejša vprašanja v zvezi z odstranjevanjem permanentnega laka.
Kaj je permanentni lak?
Permanentni laki so kozmetični preparati namenjeni podaljšani obstojnosti lakiranja nohtov. Saj se za razliko od klasičnega laka, ki se suši na zraku in je obstojen le nekaj dni, je permanentni lak obstojnejši, suši pa se le s pomočjo UV ali LED lučke. Torej ne glede na to kakšen permanenten lak za nohte uporabljate uporabljate, se najprej seznanite z njegovo uporabo in vsaj osnovno sestavo.
Čeprav je permanentni lak na prvi pogled lak, kot vsi ostali, se v izogib poškodbam nohtne plošče izvajanje priporoča izključno v salonu.
Zaradi pogovornega poimenovanja “gelish”, ga marsikdo zamenja z UV gelom, potrebno pa je poudariti da je tako tehnika nanašanja in odstranjevanja, kot tudi končni izgled in obstojnost popolnoma drugačen, zato je pred odstranjevanjem pomembno vedeti kakšna je razlika.
Priporočeni izdelki iz naše ponudbe:
Kako se odstranjevanje razlikuje od klasičnega laka in gela?
Klasičen lak
Najenostavnejši za odstranjevanje so klasični laki za nohte, katere brez težav odstranjujemo z uporabo bombažne blazinice in odstranjevalca za nohte. Za bolj obstojne vrste nohtnih dekoracij pa potrebujemo drugače pristop. Prednost je velik prihranek časa. Slabost pa obstojnost klasičenga laka.
UV gel
Glavna razlika med odstranjevanjem permanentnega laka in UV gela je v piljenju. UV gel se odstranjuje z uporabo pilice in brusilnih nastavkov za gel, medtem ko se pri permanetnem laku pilica lahko uporabi za rahlo odstranjevanje nadlaka pri uporabi permanentnega laka na osnovi UV gela. Za samo odstranjevanje pa se uporablja posebna tekočina za odstranjevanje permanentnega laka, imenovana UV remover.
Priprava na odstranjevanje permanentnega laka
Higiena in priprava površine
Pred začetkom odstranjevanja permanentnega laka moramo poskrbeti za ustrezno higieno in pripravo. Vse površine morajo biti primerno razkužene, orodje naj bo sterilno, pripomočke za enkratno uporabo odpremo pred stranko, po postopku pa jih zavržemo. Površino ustrezno pripravimo in poskrbimo, da je vse kar potrebujemo na dosegu naše roke.
Ustrezna higiena bo poskrbela za brezskrbno odstranjevanje in preprečila možnost prenosa bakterij ali okužb.
Delo opravljamo s čistimi rokami, ki jih operemo tik pred začetkom dela, uporabljamo pa lahko tudi zaščitne rokavice. Prav tako pa prosimo stranko, da tudi sama opere in razkuži roke pred začetkom odstranjevanja.
Kako odstranim permanentni lak za nohte, kaj potrebujem?
Vse pripomočke za odstranjevanje najdete tudi v našem paketu za odstranjevanje permanentnega laka.
Priporočeni izdelki iz naše ponudbe:
Postopek odstranjevanja permanentnega laka
S pilico nežno odstranimo zgornjo plast oz. nadlak. Pri tem pazimo na to, da smo izjemno nežni in pazljivi, pilimo le vrhnji sloj nadlaka do plasti barve. S piljenjem zaključimo, ko smo enakomerno odstranili zgornjo plast.
Ta korak nam omogoča, da bo odstranjevalec permanentnega laka lažje prodrl v površino s tem skrajšal čas odstranjevanja. V primeru uporabe hibridnih permanentnih lakov z manjšo vsebnostjo gela lahko ta korak preskočimo.
Pred nanosom tekočine za odstranjevanje lahko obnohtno kožico zaščitimo z nanosom manjše količine negovalnega olja. Tako bomo poskrbeli, da se obnohtna kožica ne bi izsušila.
V primeru, da po odstranjevanju nadaljujemo s ponovnim permanentnim lakiranjem moramo dobro odstraniti preostanek olja za obnohtno kožico in poskrbeti za čisto nohtno površino za dober oprijem.
S tekočino za odstranjevanje permanentnega laka prepojimo blazinice, nato pa vsako posebej nanesemo na posamičen noht. Pazimo, da je na blaznici dovolj tekočine, da bi ta lahko popolnoma odstranila ostanke permanentnega laka.
Nohte ovite s prepojenimi blazinicami zaščitimo z alu folijo ali pa namesto folije uporabimo posebne ščipalke za odstranjevanje permanentnega laka. Ščipalke so za razliko od alu folije nekoliko lažje in manj zamudne za uporabo, namenjene pa so tudi večkratni uporabi.
Po nanosu tekočine za odstranjevanje in ščipalk ali folije, pustimo, da tekočina učinkuje in primerno raztopi ostanke permanentnega laka. Čas delovanja je odvisen od proizvajalca tekočine ter od tega, ali smo odstranjevali zgornjo plast s pomočjo piljenja.
Ponavadi se postopek izvaja nekje 7-10 minut, vsekakor pa je potrebno prebrati in se držati navodil proizvajalca. Časa odstranjevanja ne krajšamo, saj bi tako lahko na nohtih ostali trdi ostanki, ki jih je potrebno močno drgniti ali celo brusiti, s tem pa lahko povzročimo poškodbo nohtne plošče.
Vse ostanke permanentnega laka nežno odstranimo z leseno manikirno palčko. V primeru, da so ostanki še vedno pretrdi za odstranjevanje, ponovimo postopek s tekočino za odstranjevanje za dodatnih nekaj minut.
Da bi poskrbeli za celostno odstranjevanje, lahko po končanem procesu dodatno nanesemo tekočino za odstranjevanje na blazinico ter z njo nohte še enkrat rahlo obrišemo in odstranimo prav vse ostanke.
Nega po odstranjevanju
Ob pravilni tehniki nanosa in odstranjevanja nohti ostanejo v zdravem stanju, vseeno pa je za najboljše rezultate priporočljiva dodatna nega.
Po odstranjevanju lahko poljubno nadaljujemo s ponovnim nanosom permanentnega laka, ali pa se odločimo za nego naravnih nohtov. Če se odločimo za nego naravnih nohtov, jih oblikujemo v poljubno obliko, zaščitimo pa jih lahko lakom za nego nohtov. Obnohtno kožico pa negujemo s ponovnim nanosom negovalnega olja.
Pogosta vprašanja
V primeru, da opazite, da se z uporabo tekočine za odstranjevanje permanentnega laka ta ni popolnoma odstranil, obstaja možnost, da je bila v salonu uporabljena napačna tehnika nanašanja ali pa napačni preparat. Ob permanentnemu lakiranju moramo kot bazo upoabiti podlak oz. bazo za permanentni lak, ki se s tekočino za odstranjevanje popolnoma odstrani. Nikakor pa ne uporabljamo baze za UV gel, saj bo ta ostala na površini nohta.
Drugi razlog pa so vrste gel lakov, ki se ne raztapljajo s tekočino za odstranjevanje permanentnega laka, saj vsebujejo preveliko količino UV gela, katerega lahko odstranimo le s piljenjem.
Za odstranjevanje permanentnega laka sicer ni potrebno obiskati salona, a to velja le v primeru da pravilno sledimo korakom, poznamo tehniko odstranjevanja in uporabljamo kakovostne izdelke. V primeru da niste prepričani v svojo tehniko, svetujemo odstranjevanje v salonu. S tem se boste izognili nepotrebnim poškodbam.
V nekaterih primerih lahko odstranjevanje opravimo tudi z odstranjevalcem laka za nohte, vendar tega ne priporočamo, saj ta ni tako učinkovit pri odstranjevanju permanentnega laka. Ker primarno ni izdelan za odstranjevanje permanentnega laka, bi lahko daljša izpostavljenost bolj izsušila obnohtno površino, obstaja pa zelo velika verjetnost, da se permanentni lak sploh ne bo raztopil.
Do krušenja permanentnega laka lahko pride iz več razlogov. Najpogostejši so nepravilen nanos na, uporaba nezdružljivih izdelkov različnih blagovnih znamk.
Zaradi krušenja lahko pride tudi zaradi mehanskih poškodb, npr. odpiranje konzerv z nohti, uporaba močnih kemikalij. O tem se je priporočljivo pogovoriti z osebo, ki je izvajala permanentno lakiranje na vaših nohtih.
Odstranjevanje permanentnega laka je torej enostaven postopek, ki se izvaja s pomočjo tekočine za odstranjevanje permanentnega laka. Za razliko od UV gela, se permanentni lak, razen zgornje plasti, ne pili, sam proces pa traja le nekaj minut.
Paziti moramo da uporabljamo kakovostne izdelke za odstranjevanje, po zaključenem odstranjevanju pa lahko nohte poljubno negujemo z olji za obnohtno kožico in laki za nego nohtov. Ob pravilnem odstranjevanju bodo nohti ostali zdravi in pripravljeni za tudi za takojšen ponoven nanos permanentnega laka.