Pravilna drža pri izvajanju depilacije
Pravilna drža je nekaj, na kar nas opozarjajo že od mladih nog – v šoli, med športnimi aktivnostmi in kasneje pri delu. Ne glede na to ali sedimo ali stojimo, je pravilna drža izjemno pomembna, saj vpliva na dolgoročno zdravje naših sklepov, mišic ter kosti.
Pomaga pri preprečevanju poškodb, poznejših kroničnih bolečin in zdravstvenih težav. V osnovi poznamo dva tipa drže:
Statična drža je način, na katerega se držimo, ko sedimo, stojimo ali spimo.
Dinamična drža je drža med hojo, tekom, prepogibanjem oziroma med gibanjem, ki lahko vključuje delo.
Pri obeh je pomembna drža hrbtenice. Naša hrbtenica ima naravno tri krivine in sicer v področju vratu, na sredi hrbta in v trtičnem predelu. Tako pri statični kot pri dinamični drži moramo biti pozorni, da te krivine ohranjamo. Pri pravilni drži je glava nad rameni in ni pomaknjena naprej ali nazaj, ramenski obroč pa se nahaja nad medeničnim.
Kaj je skrivnost dobre drže?
Pravilno se gibajmo
Delo kozmetičarke, oziroma specialista za depilacijo z voskom, zahteva mnogo ponavljajočih gibov in daljšega zadrževanja v pozicijah, ki za telo niso naravne ali prijetne. Bodisi se zadržujemo v prijetni sedeči drži pri depilaciji obrvi ali pa smo sključeni v napol čepeči pozi, ko skušamo doseči zahtevnejše predele. Pri delu se srečujemo z mnogimi položaji, kjer je pravilna drža ključnega pomena.
Med depilacijo smo v konstantnem gibanju. Stegujemo in sklanjamo se, ko na stranko nanašamo vosek, hkrati pa se izravnavamo, ko ga odstranjujemo in posegamo po novem. Ključno je, da se ne glede na gib, poskušamo izogniti pretiranemu pritisku v mišicah in skeletnem obroču, predvsem na področju hrbta.
Med sklanjanjem in nenaravnimi usmeritvami trupa, ki jih včasih zahteva delo, smo posebej pozorni na to, da glavnine teže ne nosimo v hrbtu in hrbtnih mišicah. Čim bolj aktiviramo trebušne mišice, za sklanjanje pa uporabimo kolena. Med posameznimi tretmaji se je priporočljivo tudi raztegniti.
Priporočeni izdelki iz naše ponudbe:
Prilagodimo si delovno okolje
Priporočljivo je vložiti v višinsko nastavljivo mizo, ki jo lahko prilagajamo glede na lastne potrebe. Tudi, če je potrebno višino prilagoditi med samim tretmajem, nas ne sme skrbeti, da bi to stranko motilo. Poskrbimo, da si prilagodimo višino sedeža, če delo izvajamo sede, stranko pa postavimo tako, da imamo najlažji dostop do področja depilacije. Končni cilj – kvalitetna depilacija – je veliko lažje dosegljiv, če nam je pri delu udobno.
S pravilno držo do lažjega dela
Poleg skrbi za lastno zdravje, lahko pravilna drža in pozicija trupa pri delu tudi ogromno prispevata k učinkovitosti voskanja. Dobro znano dejstvo je, da je potrebno večino voskov nanašati v smeri rasti dlake in jih odstranjevati v nasprotni smeri.
Redki so tisti, ki se zavedajo pomena pravilne postavitve in usmeritve trupa ter njunega vpliva na učinkovitost voskanja.
Če se postavimo in obrnemo pod določenim kotom, bo odstranjevanje voska z leve noge veliko lažje, po drugi strani pa se moramo za odstranjevanje voska z desne popolnoma obrniti. Ideja za natančnim pozicioniranjem telesa pri izvajanju depilacije je, da si na ta način omogočimo večji gibalni prostor in bolj naravne gibe.
Postavimo se tako, da nam je lažje
Postavimo se tako, da z eno roko kožo stranke lažje učinkovito fiksiramo in z drugo roko odstranimo vosek. Določeni namigi za lažjo držo so na primer:
Ko voskamo obrvi, se lahko sprehodimo okrog stranke, da na obraz ne gledamo z vrha temveč s sprednje strani. Tako imamo več kontrole nad nanosom in nad odstranjevanjem voska.
Pri voskanju ramen lahko, če nam je lažje, stranko prosimo, da sede. Tako imamo večji pregled nad področjem.
Pri območju kolen, stranki koleno pokrčimo, saj se na ta način koža bolj raztegne.
Da lažje raztegnemo kožo na zadnjih straneh stegen, lahko stranki naročimo, naj ponese koleno proti prsim, medtem ko leži na hrbtu. Pri sklanjanju pod nogo pri tovrstni poziciji smo zelo pozorni na lastno držo. Ne prepogibamo se v ledvenem in križnem predelu, temveč zavzamemo bolj široko stojo in raje pokrčimo kolena. Če je določena mera sklanjanja še vedno potrebna, smo zelo pozorni, da imamo aktivirano jedro in globlje trebušne mišice.
Ko voskamo stranske predele (stegen, hrbta), svoje težišče spuščamo s koleni in ne s hrbtom. Tako se izognemo bolečini, hkrati pa lažje kontroliramo usmerjenost lastnega trupa in posledično smer odstranjevanja voska.
Poslušajmo sebe
Ključnega pomena je, da pri delu vedno poslušamo svoje telo in se zanašamo na lastne občutke. Če je položaj boleč, na dolgi rok verjetno ni najboljši za naše zdravje. Ogromno o pravilni drži se lahko naučimo od bolj izkušenih izvajalcev na tečajih in izobraževanjih. Pridobljeno znanje je neprecenljivo saj nam ga poda nekdo, ki pozna svoje gibanje pri delu zaradi dolgotrajne prakse.
Priporočeni izdelki iz naše ponudbe:
Prosimo za sodelovanje
Stranke, ki obiskujejo salone, so običajno prijazne in razumevajoče. Vsakdo, ki pride na depilacijo, tja najverjetneje ni prišel na sprostitev – želijo si gladko kožo in čim manj bolečin. To lahko dosežemo tako, da pozicije strank prilagodimo sebi v prid. Kot je bilo že omenjeno, lahko stranko vedno prosimo, da pokrči koleno, prste, roko itd. Za pomoč lahko prosimo tudi pri nategovanju kože kjer so predeli prezahtevni, ko potrebujemo več kot eno roko (zadnjica) in ko bi bilo nategovanje kože morda za koga preveč intimno.
Z dobro raztegnjeno obdelovalno površino zagotovimo manj poškodb, bolečin in bolj učinkovito depilirano kožo.
Pri napotkih strankam smo pozorni le na to, da vedno najprej depiliramo eno in šele nato drugo stran. Najprej se na primer lotimo sprednjega dela in, šele ko smo tam zaključili, stranki naročimo naj se obrne. Na ta način se izognemo prekomernemu obračanju stranke in morebitni nejevolji.
Držimo se dobre drže
Zaključimo lahko torej, da ima vsak izvajalec svoj sistem. Nujno potrebno je, da ga vsakdo oblikuje na način, ki mu je najlažji.
Nikoli nam ne sme biti neprijetno prositi za pomoč in si s prilagajanjem pozicije stranke ali lastne drže olajšati dela.
Gre za profesionalno okolje, v katerem bomo kot izvajalci delali dolgo časovno obdobje. Storitev depilacije je, ne glede na situacijo, intimna. Približamo se namreč predelom človeškega telesa, do katerih tujci običajno nimajo dostopa. Pod takšnimi pogoji si ne moremo privoščiti nerodnosti in sramu.
Bolj kot smo profesionalni, jasnejša navodila kot dajemo in bolj kot se sami s svojo držo prilagodimo potrebam dela, bolj kvalitetno bomo storitev opravili in manj neprijetna bo tako za stranko, kot za nas. Skrivnost kvalitetnega voskanja ne leži le v pravilni smeri nanosa voska, temveč tudi v tem kako se postavimo, ko vosek nanašamo in odstranjujemo, za kar potrebujemo znanje in izkušnje.
Pogosto zastavljena vprašanja
Pogosto se pojavijo dokaj očitni znaki, ko pride do bolečin in neugodja med samim delom. V hujših primerih neprijetne občutke zaznamo tudi izven dela, ko se sklanjamo, stojimo ali dlje časa sedimo. Pomembno je, da poslušamo svoje telo in v primeru, ko nam pravi, da nekaj ni v redu, poskušamo prilagoditi svoj pristop do dela.
Zavedati se moramo, da gre pri depilaciji za sodelovanje. Stranke se zavedajo, da bodo mogle med samim postopkom spreminjati svoj položaj. Pomembno je, da smo pri komunikaciji samozavestni in dajemo jasna navodila. V primeru, da želimo določeno pozo prilagoditi, pa lahko del telesa tudi primemo in ga postavimo v želen položaj. Samozavesten pristop odraža strokovnost in zmanjšuje sram tudi s strani stranke.
Kožo vedno napnemo v nasprotni smeri potega voska. Na ta način se izognemo poškodbam. Če šele začenjamo in nismo prepričani, kako se je najlažje postaviti, se orientiramo po rasti dlak in poskušamo smer najprej zarisati po zraku. Tako bomo lažje prepoznali najboljši možen položaj.
Bolečine v hrbu so nekaj, čemur se poskušamo za vsako ceno izogniti. Tovrsten način dela dolgoročno ni vzdržljiv. Težave lahko preprečimo tako, da namesto v križu, svojo višino prilagajamo pri kolenih. Večino dela tako prevzamejo nožne mišice, kar je lahko na začetku rahlo nenavadno in neprijetno, vendar veliko lažje, ko se utrdimo.
Za učenje pravilne postavitve je, kot za učenje vseh stvari, potrebna vaja. Najlažje je začeti, če nam to nekdo pokaže. V primeru, da nimamo učitelja, mentorja ali strokovnega vodstva, so nam na voljo tečaji, ki učijo prav tovrstne skrivnosti stroke.